Muzyka z konsoli - MOC i VLC

W konsoli możemy posłuchać muzyki. Wystarczy nam taki program jak Music On Console czy VLC. Jako root musimy je najpierw zainstalować, wpisujemy więc w konsole:
apt-get update
bądź:
aptitude update
następnie dla VLC:
apt-get install vlc
bądź:
aptitude install vlc
Dla MOC:
apt-get instal moc
bądź:
aptitude install moc
Po zakończeniu instalacji uruchamiamy program kodem:
nvlc ~/ścieżka_do_muzyki
VLC od razu załaduje sobie naszą muzykę i zacznie ją odtwarzać. Dostęp do reszty funkcji otrzymamy wciskając klawisz 'h'. Wciskając 'q' wyjdziemy z programu.
MOC uruchamiamy kodem:
mocp
Otworzą nam się dwie kolumny. W pierwszej wybieramy folder i ładujemy go wciskając klawisz 'a', następnie możemy klawiszem 'l' zamknąć lewą kolumnę. W prawej załaduje nam się lista z naszą muzyką. Możemy ją wyczyścić wciskając kombinację klawiszy 'Shift+c'.
TAB-em przeskakujemy sobie między kolumnami. Po wciśnięciu klawisza 'h' uzyskamy dostęp do reszty funkcji. Wciskając klawisze 'Shift+q' wyjdziemy z programu, samym klawiszem 'q' wyjdziemy z aplikacji, ale pozostanie ona w tle i dalej będzie nam np. serwowała muzykę. Ponowne uruchomienie MOC spowoduje odzyskanie kontroli nad graną muzyką.
PS: Jeżeli chodzi o programy muzyczne w konsoli to działają one średnio zadowalająco. Osobiście polecam Audaciosa. Jest prosty i lekki i nie ma problemu z wczytaniem plików. Ma też szersze możliwości z manewrowaniem w ustawieniach poprzez zmianę skórek czy lepszego szukania plików muzycznych. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza